معرفی رشته صنایع فلزی


m1

رشته صنایع فلزی در بیشتر کارهای صنعتی ریشه دوانده است

و به عنوان یکی از رشته های مادر محسوب می شود.

مهارت هایی که در این رشته آموزش داده می شود

زیربنای انجام بسیاری از کارهای صنعتی مورد استفاده در زندگی روزمره است.


یکی از مهارت های مهم رشته صنایع فلزی رشته جوشکاری است.


ممکن است جوشکاری ساده به نظر برسد، اما این رشته شامل بسیاری از روش های مدرن مانند جوشکاری با گاز محافظ (آرگون MAG MIG TIG)، جوشکاری زیرپودری، لیزر، زیرآب و جوشکاری با رکتیفابر می شود که می توان انواع فلزات را جوشکاری کرد.

m2                 m3     


 

 

 


روش های بازرسی فنی جوش شامل آزمایش های غیر مخرب از جمله آزمایش اولتراسونیک، ذرات مغناطیسی، مایعات نافذ، بازرسی چشمی، آزمایش اشعه X و آزمایش های مخرب از جمله کشش، ضربه و خمش در این گروه قرار دارد.

m4

m5

در رشته صنایع فلزی علاوه بر جوشکاری، مهارت ورقکاری نیز آموزش داده می شود که مستلزم آگاهی داشتن از بسیاری از مسائل تئوری و کار با دستگاه های مختلف جوشکاری مانند انواع قیچی های دستی و برقی، گیوتین ها و دستگاه های تغییر شکل نیم ساخته های فلزی شامل ماشین های غلتک، نوردها و انواع پرس هاست.

m6ورقکاری

رشته صنایع فلزی به دلیل ویژگی هایی که دارد، با تمام مراکز صنعتی به طور مستقیم و غیر مستقیم ارتباط دارد و کارخانه های زیادی با اتکا به تخصص های این رشته دایر است.

کارخانه های تولید مصنوعات فلزی، لوازم خانگی، ساخت و تولید مخازن حمل مایعات و مخازن تحت فشار، ساخت بدنه خودرو، دوچرخه، موتورسیکلت و بسیاری از کارخانه های دیگر به طور مستقیم و غیر مستقیم با این رشته در ارتباط است.

رشته صنایع فلزی در بسیاری از کارخانه ها و مراکز تولیدی کاربرد دارد . تولید وسایل و لوازم خانگی، وسایل دفتری و کابینت سازی، مصنوعات لوله ای مانند مبلمان اداری، میز و صندلی، تختخواب، صنایع کشاورزی مانند بدنه خرمن کوب، کمباین، تراکتور، بذرپاش، صنایع خودرو سازی، موتورسیکلت و دوچرخه از جمله اتاق و شاسی خودرو و بدنه موتورسیکلت و دوچرخه، صنایع کشتی سازی، هواپیما و چرخ بال و ساخت مخازن و تانکر سازی مانند مخازن تحت فشار و مایعات از جمله تخصص های منشعب از رشته صنایع فلزی است.

 

m7


 

 

 

 

 

 

 

 

صنایع الکتریکی مانند حفاظ دستگاه های الکتریکی و تابلوهای برق صنعتی، ماشین سازی مانند برشکاری و جوشکاری در اتصال قطعه های ماشین ها، اسکلت فلزی مانند اسکلت ساختمان ها، پل سازی، راه پله و در و پنجره سازی آهنی و آلومینیومی را از تخصص های دیگر این رشته تحصیلی ذکر کرد و اظهار داشت: هنرجویان رشته صنایع فلزی پس از گذراندن دوره 3 ساله هنرستان ها در 2 گرایش صنایع فلزی و جوشکاری وارد مراکز آموزش عالی می شوند و با مدرک کاردانی به عنوان تکنسین و با مدرک کارشناسی به عنوان مهندس دانش آموخته می شوند.


تعداد واحدها و درس های تخصصی رشته صنایع فلزی تا مقطع دیپلم عبارتنداز:

m8